BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Másfél milliárdos kártérítést fizetne a Mal

A Mal Zrt. öt éven át évi 300 millió forintot, összesen másfél milliárd forint kártérítést fizetne a két héttel ezelőtti vörösiszap-katasztrófa károsultjainak - írja az MTI.

2010. október 18. hétfő, 09:50

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tolnay Lajos, a Mal Zrt. elnöke úgy véli, a felelősség ügyében egyelőre nem lehet pontos véleményeket alkotni, de az emberi tragédiákat valahogy mégis kezelni kell, aminek más módja nincs, mint a kárpótlás és kártalanítás. Az elnök közölte azt is: felkészültek arra, hogy a megsérültnél négyszer biztonságosabb, már meglévő tározóba helyezik el a vörösiszapot - írja a Borsodonline.

A veszélyhelyzet meghosszabbításáról szóló határozati javaslatról szavaz hétfőn az Országgyűlés, a döntéshez négyötödös többség kell; az indítvány szerint az év végéig tartana a vörösiszap-katasztrófa miatt Veszprém, Győr-Moson-Sopron és Vas megyében kihirdetett veszélyhelyzetet.

A Belügyminisztérium építésügyért felelős helyettes államtitkára az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt mondta, az építési törvény alapján a jó karban tartási kötelezettség a tulajdonos feladata az ajkai timföldgyár iszaptározójának esetében is. Szaló Péter a katasztrófa tanulságai között említette, hogy a vörösiszapot veszélyes hulladékok közé kell besorolni, mert ha ez nem a szokásos, egyszerű hulladéktározók között lett volna feltüntetve, egészen mások lettek volna az ellenőrzési szabályok.

A Kormányzati Koordinációs Bizottság Tudományos Tanácsa szerint a vizet tároló talajréteg nincs veszélyben az ajkai térségben, mert ahol az iszap keveredett a talajjal, ott a szennyezés nem szivárgott 10 centiméternél mélyebbre. Erre a megállapításra jutottak az Európai Unió és az Egészségügyi Világszervezet szakértői is.

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet