Traian Basescu államfő vasárnap egy televíziós interjúban ismét megerősítette, Románia a jelenlegi hitelmegállapodás értékénél alacsonyabb, úgynevezett elővigyázatossági hitelszerződést készül aláírni az IMF-fel. Románia tavaly márciusban kötött a valutaalap szervezésében többoldalú nemzetközi készenléti hitelmegállapodást összesen 20 milliárd euró értékben, amelynek időtartama két évre szól.
A 2011-ben is recesszióval küzdő ország vállalta, hogy idén a GDP 6,7 százalékára csökkenti az államháztartás hiányát, megreformálja a nyugdíjrendszert és drasztikusan visszavágja a közszféra kiadásait. A júliusban életbe lépett megszorító-intézkedések ellenére Bukarest továbbra is akut forráshiánnyal küzd, miközben a társadalmi elégedetlenség soha nem látott méreteket öltött.
A bukaresti Gandul című napilap kormányközeli forrásokra hivatkozva azt írja, hogy Emil Boc miniszterelnök a szerdán kezdődő tárgyalásokon arról készül meggyőzni a washingtoni szakembereket, hogy az államháztartás rovására egy sor adó-és járulékcsökkentést illetve csekély mértékű bérnövelést engedélyezzenek. A lap úgy tudja, hogy a kormányzó demokrata-liberális párt (PDL) a jelenlegi 600 lejes (valamivel több, mint 140 euró) minimálbért jövőre 700 lejre növelné, a jelenlegi 16 százalékról 12 százalékra csökkentenék az egykulcsos jövedelem-adót, miközben a társadalombiztosítási járulék 44-ről 41 százalékra csökkenne.
A tervezett intézkedések a jövő évi költségvetésben egy 2,2 milliárd eurós lyukat ütne, ami a jövő évi áht-hiányt a tervezett 4,4 százalékról 4,8 százalékra növelné. A hiány növelésére adott nemleges IMF-válasz azonban borítékolható, így Bukarest ismét a fejlesztésekre szánt összegekből lesz kénytelen pénzt elvonni.
Az elmúlt években a potenciális külföldi befektetések jelentős része ugyanis pontosan az infrastruktúra hiányossága, valamint az igen fejletlen üzleti környezet miatt hiúsult meg - figyelmeztetnek a helyi szakértők.
