BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megkötötte a gázalkut Oroszország és Lengyelország

Az orosz és a lengyel kormány 2037-ig szóló új gázszállítási egyezményben állapodott meg, és ezzel Nyugat-Európa ellátása is biztosnak látszik Lengyelországon át.

2010. október 17. vasárnap, 19:45

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A megállapodás nagy vonalakban már tavaly elkészült arról, hogy növelik az orosz gázexportot Lengyelország számára, és egyetértettek a gáztranzit feltételeiben is a Jamal vezetéken át Németországba, de még nem írták alá a dokumentumokat az EU esetleges monopóliumellenes kifogásai miatt.

"Az EU küldöttsége részt vett a mostani megbeszélésekben, és nem emelt kifogást a kormányközi megállapodás ellen" - idézte a lengyel gazdasági miniszterhelyettest, Joanna Strzelec-Lobodzinskát vasárnap a Reuters hírügynökség.

Most még a vállalatközi megállapodást kell véglegesíteni a szállító, az orosz Gazprom gázipari vállalat és a fogadó, a lengyel PGNiG gázvállalat között, de ez két héten belül meglesz, és akkor mindent aláírnak - mondták illetékesek.

A mostani orosz-lengyel gázegyezmény jövőre lejár. Az új megállapodás évi 10 milliárd köbméter földgáz lengyelországi exportjára szól 2037-ig - a teljes lengyel gázszükséglet jelenleg és 14 milliárd köbméter -, és rendezi a továbbszállítást is Nyugat-Európába.

Korábban az Európai Bizottság úgy vélte, a Gazprom és a PGNiG nem monopolizálhatja a Jamal vezetéket. A Gazpromnál a múlt héten azt mondták, hogy az EU gázipari reformjai miatt bizonytalanabbá válhat Európa ellátása, emlékeztetett a Reuters.

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet