BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Közeleg a kifulladás az eurózónában

2010. október 17. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az euró erősödése és a globális gazdaság kifulladására utaló jelek ellenére nőtt az eurózóna exportja augusztusban, az infláció pedig közel kétéves csúcsra gyorsult - jelentette az Eurostat. Júliushoz képest egy százalékkal, 120,4 milliárd euróra bővült az eurózóna exportja, az import pedig ennél nagyobb mértékben, 1,8 százalékkal, 124,6 milliárd euróra nőtt - ezzel a közös pénzt használó blokk külkereskedelmi hiánya a júliusi 200 millió euróról 1,4 milliárd euróra nőtt. Az ABN Ambro közgazdásza, Nick Kounis szerint az euró erősödése és a tengerentúli piacok hűlése idővel érezhetően az export lankadásához vezet, ráadásul a mindenhol napirenden lévő megszorítások miatt aligha fogja a belső fogyasztás pótolni a kieső keresletet. Ben May, a Capital Economics közgazdásza szerint ugyanakkor az európai gazdaság már alkalmazkodott a külső piacok gyengüléséhez, a valódi veszély inkább az euró erősödésében van. Az infláció az augusztusi 1,6 százalék után 1,8 százalékra nőtt szeptemberben, ami 22 havi csúcsot jelent; az Európai Unió egészében 2,2 százalék volt az infláció. Egyedül Írországban volt defláció, a legmagasabb inflációt pedig Romániában (7,7 százalék) és Görögországban (5,7 százalék) mérték.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet