BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A zöld energia miatt kapott össze az USA és Kína

Nyilatkozatháború bontakozott ki a hétvégén Washington és Peking között amiatt, hogy az amerikai acélipari unkások szakszervezete a nap- és a szélenergia-berendezések szabálytalan állami támogatásával vádolta meg Kínát.

2010. október 17. vasárnap, 19:55

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az amerikai szakszervezet panasza, miszerint a tisztaenergia-források szubvenciójával Kína megsértette a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályait, újabb frontot nyitott két ország között az acél, az autógumik, a csirkehús, a mozifilmek és más termékek kivitelével kapcsolatban kibontakozott vitában.

Az amerikai kormány pénteken bejelentette, hogy vizsgálatot indít a bejelentés nyomán, és ha kell, a WTO elé viszi az ügyet. Egy vezető kínai tisztségviselő viszont vasárnap Pekingben az állította, hogy az Egyesült Államok sokkal magasabb szubvenciókkal támogatja a megújuló energiaforrások kihasználását, mint Kína.

Csang Kuo-pao (Zhang Goubao), a kínai kormány nemzeti energiaügyi hivatalának igazgatója rámutatott, hogy az amerikai kormány kizárólag hazai gyártmányú napenergia-berendezéseket vásárol. Csang szerint ugyanakkor a Kínában tavaly felszerelt tisztaenergia-berendezések felét importálták és a szállítók között volt az amerikai Genaral Electric is.

Megfigyelők szerint az amerikai nyomásra szokatlanul gyorsan és magas szinten megadott kínai reakció Peking megnövekedett magabiztosságának, valamint annak a jele, hogy a kínaiak eltökéltek az olaj- és a gázimport-kényszert enyhítő technológiák további fejlesztésében.

Külföldi üzleti csoportok ugyanakkor rámutatnak, hogy a szélturbinák terén Kína féltékenyen őrzi a belső piacot, és nagy összegekkel támogatja a hazai termelést.

Ha a WTO helyt adna egy esetleges amerikai panasznak, akkor az Egyesült Államok büntetővámokkal fékezhetné a behozatalt Kínából.

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet