A szobaárak átlagosan 20-25 százalékkal csökkentek idén a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva, és felére estek 2008 őszéhez képest -idézi a hírforrás Mihai Acatrineit, a bukaresti Ramada-Majestic szálloda vezérigazgatóját.
Két éve egy éjszaka a négycsillagos szállodában 160 euróba került, ma ugyanezért kevesebb, mint száz eurót kérnek, miközben a foglaltsági szint a korábbi 80 százalékról 55-60 százalékra csökkent. A válság jelentősen visszavetette az üzleti turizmust, 30 százalékkal kevesebb a konferencia és több, mint 20 százalékkal csökkent az esküvők száma is - tette hozzá a szálloda menedzsere.
Jelentősebb árzuhanásról számolt be a helyi Continental szállodalánc tulajdonosa is. Radu Enache szerint a négy és ötcsillagos szállodákban egy éjszaka átlagosan 60-70 euróba kerül, ennek ellenére a foglaltsági szint 20 százalékkal csökkent idén. A Continentalhoz tartozó vendéglátóegységek idén átlagosan 52 százalékos foglaltság mellett üzemelnek, miközben a férőhelyek száma 15 százalékkal nőtt, bevételünk alig két százalékkal emelkedett - tette hozzá Enache.
Az üzletember szerint a kormány elhibázott válságkezelése miatt jövőre sem várható fellendülés, ezért letett két korábban bejelentett, összesen 24 millió euró értékű szálloda építéséről. Bukarestben semmi sem történik, és nincs semmi látnivaló - jelentette ki George Turna a romániai szállodaszövetség (FIHR) alelnöke. Az érdekképviselő - aki egyben az Ambasador szálloda igazgatója is - szerint részben ennek tudható be, hogy folyamatosan csökken a vendégéjszakák száma. Két évvel ezelőtt a turisták átlagosan 2,8 éjszakát töltöttek a bukaresti szállodákban, ma az átlagos vendégéjszakák száma 1,1-re csökkent - mondta Turna.
