BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újra alakul az orosz-ukrán gázvita

A tavaly januárban Oroszországgal kötött, 1,7 milliárd dolláros ukrán-orosz gázmegállapodás megsemmisítésére nyújtott be szerdán keresetet az ukrán államügyész. Az ukrán Naftogaz nem kommentálta a keresetet.

2010. október 13. szerda, 14:58

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az államügyész irodájának közlése szerint az ügyben egy hét múlva, a kijevi kereskedelmi bíróságon lesz meghallgatás.

A szövevényes ügyletben a Naftogaz tavaly januárban 1,7 milliárd dollárért megvásárolta a Roszukrenergo közvetítőcég Gazprommal szemben fennálló adósságát, majd az adósság fejében a Roszukrenergo 11 milliárd köbméternyi gázát átvette a Gazpromtól.

Az 50 százalékban a Gazprom, 40 százalékban Dmitrij Firtas ukrán üzletember és további 10 százalékban egy kevésbé ismert vállalkozó tulajdonában lévő Roszukrenergo (RosUkrEnergo, RUE) néhány évig közvetítőként vett részt az orosz-ukrán gázkereskedelemben.

A RUE az ügyben egy stockholmi bíróságon nyújtott be keresetet idén januárban a Naftogaz ellen, mintegy kétmilliárd dollár visszaszerzésére, és ott a bíróság a Roszukrenergo javára döntött.

Korábban a vállalat 614 millió dollárt követelt az ukrán állami cégtől gázszámlák kifizetésének elmaradása miatt, de ez az összeg később közel egymilliárd dollárra nőtt. A további egymilliárdot a RUE az elmaradt haszon fejében követeli azért, mert 2010 január óta - amióta a RUE már nem szállít gázt Ukrajnába - a Naftogaz nem volt hajlandó kiemelni a RUE ukrajnai tárolókban tartott gázát, és így az nem tudta teljesíteni Lengyelországban és Romániában fennálló szerződéses kötelezettségeit. A RUE Stockholmban nem nyújtott be keresetet a Gazprom ellen, amely a RUE ukrajnai tárolókban lévő, mintegy 11 milliárd köbméternyi gázát átadta a Naftogaz tulajdonába.

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet