Az augusztusi 1,1 százalékos éves és 0,3 százalékos havi infláció várhatóan alig változik szeptemberben az Egyesült Államokban: a Bloomberg elemzői konszenzusa szerint az éves infláció 1,2 százalékra gyorsul, a havi 0,2 százalékos lehet. Rövid távon így biztosan nincs inflációs nyomás, elemzők és gazdaságpolitikusok között azonban heves vita dúl, hogy a stagnálás és a kereslet beszűkülése miatt japán típusú defláció vagy a mértéktelen monetáris lazítás következményeként beinduló hiperinfláció lehet-e középtávon a valószínűbb forgatókönyv az amerikai gazdaságban. A piacok mindenesetre elkezdték beárazni az infláció esélyét: a kötvénypiaci break-even inflációs mutató június óta nem volt ilyen magas, az augusztus végi 1,51 százalék után 1,98 százalékra ugrott. Eszerint a piac arra számít, hogy a Federal Reserve valamilyen további lazítást jelent be a novemberi kamatdöntő ülésen - mondta a Nomura Securities elemzője a Financial Timesnak (kamatcsökkentés ez aligha lehet). A Fedben folytatott viták arról szólnak, hogy a monetáris élénkítés fokozása miatti inflációemelkedés - amely ronthatja a dollár értékét, növelheti az amerikai államkötvények hozamát, így számos úton gyakorolhat negatív hatást a gazdaságra - elfogadható ár-e a stagnálás és a deflációs spirál elkerüléséért.
