A közgyűlés - amelyet ezúttal kibővítettek a nem európai OECD-országokat képviselő parlamenti tagokkal is - rámutatott arra: bár az OECD 2,8 százalékos globális gazdasági növekedést prognosztizál 2011-re, a költségvetési nehézségekkel küzdő országoknak tovább kell gyorsítaniuk a fiskális konszolidáció ütemét.
A testület szerint a problémák kezelhetősége érdekében javítani kell a pénzügyi felügyeletet és az adózás átláthatóságát. A közgyűlés felszólította a kormányokat, hogy hajtsanak végre szerkezeti reformokat, korrigálják a megtakarítások, a beruházások és a fogyasztás szintjét. Ezt - tették hozzá - a versenyképességet ösztönző és munkahelyteremtő gazdaságpolitikával kell kiegészíteni.
A vitában elhangzott hozzászólásában Braun Márton fideszes országgyűlési képviselő a válság gyökereit, kiváltó okait illetően úgy vélekedett: az egyik legnagyobb kihívás abban rejlik, hogy a vállalatvezetések, valamint a nem stratégiai tulajdonosok - vagyis az úgynevezett pénzügyi befektetők - érdeke túlságosan rövid távú, és nem a vállalatok valódi értékének a növelésére, hanem a vállalati részvényárfolyam emelésére irányul.
Egy érdekes politikai és gazdasági határterületről is folytatott vitát a nap folyamán az Európa Tanács parlamenti közgyűlése. Az "emberi jogok és az üzlet" témájában Kalmár Ferenc András KDNP-s országgyűlési képviselő hangsúlyozta: az emberi méltóságot Párizsban, Londonban, Budapesten vagy Bakuban egyaránt tiszteletben kell tartani. Felhívta a figyelmet arra, hogy ha egy fejlődő országban meg akarják védeni a nagyvállalatok alkalmazottait, akkor az óriáscégek a médiában azt híresztelik, hogy a szóban forgó állam nem beruházóbarát. Szerinte az üzletemberek önmérséklete végső soron nem más, mint az erkölcs, amit az üzleti iskolákban is oktatni kellene.
