BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Idén a vártnál jobb, jövőre rosszabb lesz a szlovákoknak

A szlovák központi bank javított az ország idei gazdaságnövekedési várakozásán, elsősorban az export vártnál kedvezőbb alakulása miatt.

2010. szeptember 28. kedd, 17:48

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák központi bank a GDP idei növekedésével kapcsolatos előrejelzését 4,3 százalékra változtatta a júniusban várt 3,7 százalékról. A gazdaság jövő évi növekedését a bank most 3,0 százalékra várja a júniusban jelzett 4,3 százalék helyett, míg a 2012. évi GDP-bővülési prognózist 4,4 százalékról 4,1 százalékra rontotta a kormány költségvetési konszolidációs csomagja miatt.

A júliusban beiktatott új szlovák kormány 1,75 milliárd eurós megszorító csomagot hagyott jóvá 2011-re. Ennek a keretében az állami kiadásokat 980 millió euróval csökkentik, az áfa mértéke pedig 19 százalékról 20 százalékra nő. Az emelt áfa addig marad érvényben, amíg az államháztartási hiány nem csökken a GDP három százaléka alá.

A kormánynak az a célja, hogy az idei 7,8 százalékos várható államháztartási hiányt jövőre a GDP 4,9 százalékára csökkentse. Megszorító intézkedések nélkül ez a hiány jövőre 7,4 százalék lenne. Tervek szerint a három százalékos deficitet 2013-ban éri el Szlovákia.

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet