BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A világháló halott, éljen az internet

2010. szeptember 14. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Annak ellenére, hogy életünk egyre nagyobb részét töltjük az interneten, a világháló (tehát a böngészőkön keresztül hozzáférhető world wide web) egyre kisebb szeletet hasít ki ebből - hangzott a Wired magazinban megjelent, az internetes ügyekkel foglalkozó blogszférában sokat vitatott cikk tételmondata. Egyre több felhasználó fér hozzá ugyanis az internethez okos telefonokkal és táblakomputerekkel, amelyek jellemzően nem a némileg macerásan kezelhető böngészőkkel, hanem egyszerűbb programokkal működnek, amelyeket a népszerűbb honlapok és internetes szolgáltatások - mint a Facebook, Twitter, a Skype vagy a nagyobb hírsite-ok - fejlesztettek ki. Ezek az alkalmazások egy klikkel, zárt rendszerben, a böngésző és a világháló közvetítése nélkül hozzák el a felhasználónak a kívánt oldalt. Az alkalmazások eladásával a cégek is könnyebben tudnak pénzt csinálni.

Az ilyen "fallal körbevett kertek" jelentik az internet fejlődésének egyik fő csapásirányát az Economist szerint is: a legnagyobb számítástechnikai cégek - különösen a Google, a Facebook és az Apple - összefüggő alkalmazások belső hálózaton működő rendszerét hozták létre, amelyről a korábbi böngészős időkhöz képest elkényelmesedett felhasználóknak már alig kell kilépniük, hiszen minden információhoz vagy szórakoztató médiához hozzáférnek ezekből a forrásokból. A gazdasági újság szerint a másik legfontosabb trendet a tartalomszolgáltatók és a mobilszolgáltatók között körvonalazódó megállapodások jelentik. Az amerikai Verizon mobilcég és a korábban az "internetes semlegesség" élharcosának számító Google mobilinternetes hozzáféréssel kapcsolatos megállapodása - amely szerint a mobilszolgáltató saját belátása szerint részesíthet előnyben bizonyos tartalmakat - számos szakértő szerint áttörést hozhat, hiszen az internetes semlegesség megszűnésével a szinte monopolhelyzetben lévő cégek számára teheti kedvezőbbé az internetes játékteret. Az Economist szerint azonban elsősorban nem ez fenyegeti az internet szabadságát: a mobilszolgáltatóknál nem elég a szabad verseny, egyes autoriter berendezkedésű országok pedig (mint Kína) egyre hatékonyabban tudják korlátozni az interneten megjelenő tartalmakhoz való hozzáférést.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet