BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre bevezethetik az eurót Észtországban

A Moody's és a Fitch szerint a balti állam idén elérheti a közös európai pénz bevezetésének feltételeit.

2010. január 21. csütörtök, 12:27

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Észtország teljesíti az euró bevezetéséhez szükséges feltételeket és a közös európai pénzt használó térség legújabb tagja lesz 11 hónap múlva - áll a Moody's Investors Service elemzésében. A Bloombergnek nyilatkozó Kenneth Orchard alelnök szerint a jelenlegi állás szerint minden maastrichti kritériumot teljesíthet az ország, így az Európai Bizottságnak nem lesz más választása, mint Észtország eurórégióba fogadása.

Szeptemberben Orchard még azon a véleményen volt, hogy Észtország számára "nagyon nehéz" lesz a követelményeknek való megfelelés. Hasonló véleményen van a Fitch Ratings is, amely a Bloomberg kérdésére közölte: korábbi álláspontjával ellentétben - amely szerint Észtország 2012 előtt érkezhet meg az eurózónába - valószínűbbnek tűnik a jövő évi belépés.

Az észt pénzügyminisztérium mai közleménye szerint is "valószínűnek" látszik az euró jövő évi bevezetése, miután 2009-ben a tervezett költségvetési bevételek 100,9 százaléka realizálódott, a kiadások pedig 95,6 százalékos szintet értek el. A tavalyi harmadik negyedévben éves szinten 15,6 százalékos GDP-csökkenést elszenvedő ország az árfolyamkockázattól való védelmet és a tőkebefektetések volumenének növekedését várja a közös pénz bevezetésétől.

Az euró bevezetésének kritériumai között szerepel a GDP-arányos költségvetési hiány 3 százalék alá szorítása, a hitelállomány 60 százaléka alatt tartása, illetve az, hogy az infláció mértéke nem haladhatja meg 1,5 százalékpontnál nagyobb mértékben a közösség három legalacsonyabb értéket mutató országának átlagát. Észtország hitelállománya a GDP 10,9 százalékát teszi ki.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet