Egy héttel azután, hogy nyilvánosságra került: a fegyveres erők másfajta H1N1 influenza elleni védőoltást kapnak, mint az átlag lakosság, a Der Spiegel arról számolt be, hogy a kormányzati tisztviselők is különleges elbánásban részesülnek. A lakosságot a GlaxoSmithKline (GSK) termékével oltják be - amely a lap szerint hatásfokozót és higanytartalmú tartósítószert tartalmaz, míg Angela Merkel kabinetjének tagjai, a minisztériumok és más intézmények dolgozói egy amerikai gyártó, a Baxter oltóanyagát kapják, amelyben a Der Spiegel szerint ez utóbbi nem tartalmazza azt az adalékanyagot, amely szakértők véleménye alapján mellékhatásokért felelős, ehelyett teljes értékű legyengített vírusok találhatók benne.
Az utóbbi készítményt kapták már korábban is a fegyveres erők tagjai, illetve kismamák és gyermekek számára is elérhetővé tették, és most úgy tűnik, hogy a kormányzati dolgozók is ezzel oltathatják be magukat. Az adalékanyagtól mentes vakcinából 200 ezer adagot rendelt a kormány - erősítette meg Christoph Hübner, a belügyminisztérium szóvivője, hozzátéve: azon munkakörökben dolgozók kapják majd meg, akik a közrendért valamilyen módon felelősek - így a minisztereken és köztisztviselőkön kívül azon Paul Ehrlich Intézet dolgozói is, amely azt a döntést hozta meg, hogy az ország lakosságának a GSK termékeit rendeljék.
A német egészségügyi szövetség gyógyszerészeti tanácsának elnöke, Wolf-Dieter Ludwig botránynak nevezte az esetet. Szavai szerint a szövetség nem ért egyet a döntéssel, amellyel az egészségügyi hatóságok a gyógyszergyártók olyan kampánya mellé álltak, amelynek célja pusztán a profitszerzés.
A német családorvosok szövetségének elnöke, Michael Kochen egyenesen arra kérte a háziorvosokat, hogy ne adják be a vakcinát betegeiknek, mivel annak "kockázatai nagyobban a várható előnyöknél".
Wolfram Hartman, a gyermekorvosok szövetségének elnöke pedig hamis tudományos közlésekkel gyanúsította meg a kormányt, szerinte ugyanis három év alatti gyerekeknek nem szabadna beadni a készítményt. A szert rajtuk még nem tesztelték, ezért egyszerűen túlzottan kockázatos lenne a használata - a gyerekek szervezete hajlamos fokozott reakcióval válaszolni, amit a hatásfokozó tovább súlyosbíthat - tette hozzá.
Mindezzel párhuzamosan hétfőn megkezdődött a Pandemrix-oltóanyag kiszállítása a tartományok számára, a lakosság tömeges oltása az eredeti tervek szerint október 26-án kezdődik.
