A Federal Reserve (Fed) nyíltpiaci bizottságának (FOMC) legutóbbi, szeptember 22-e és 23-a között megtartott kamatdöntő ülésének jegyzőkönyve a vélemények széles spektrumát vonultatta fel a gazdasági kilátásokkal és így a Fed által követendő úttal kapcsolatban - írja a MarketWatch.
A bizottság tagjai közül többen a monetáris politika mielőbbi szigorítása mellett érveltek, míg mások a túlzottan lassú fellendülési folyamatok árleszorító hatása miatti aggodalmuknak adtak hangot. A legtöbben azonban egyetértettek abban, hogy a növekedés beindult, a vita annak mértékéről, várható sebességéről alakult ki.
Néhány bizottsági tag szerint növelni kellene a Fed jelzálog-hátterű értékpapírok vásárlására vonatkozó tevékenységét, míg egy szakértő e program gyors leállítását szorgalmazta. A Fed bővíteni kívánja a hitelhátterű értékpapírok vásárlását a jövő év első negyedéig, terveik szerint 1,25 ezer milliárd dollár értékben jelzálog-hátterű értékpapírokat, 200 milliárd dollárért pedig állami szervek által kibocsátott kötvényeket vásárolnának.
Nem mutatkozott szándék az alapkamat további csökkentésére, a várakozásoknak megfelelően az továbbra is 0,25 százalékon maradt- írta a jegyzőkönyv.
A jegyzőkönyv szerint a korábbiaknál optimistábban tekint a Fed a gazdaság kilátásaira: megemelte 2009-2010-re vonatkozó növekedési előrejelzését, azonban a munkanélküliségre vonatkozóan már borúsabb kép: a bizottság szerint 2010 végéig csupán 9,25 százalékig süllyed majd a ráta, és 2011-re is 8 százalékos értéket várnak.
A jegyzőkönyv rámutat arra is, hogy a hosszú lejáratú állampapírok hozamaiban bekövetkező csökkenés a Fed szakembereit is meglepte, tekintve a kilátások pozitív változását, néhányuk szerint a visszaesést a bank hitelpiacot élénkítő politikája okozta.
Fontos kérdésként merültek fel a banki tartalékok magas szintje, ami több bizottsági tag szerint az inflációt felhajtó tényezőt jelent, mások szerint viszont ezen alapok csak korlátozott hatással bírnak.
