BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bernanke: a fellendülés szigorítást hozhat

Ben S. Bernanke, az amerikai központi bank szerepét betöltő Fed elnöke szerint, amennyiben a fellendülés megfelelő szintet ér, a bank készen áll majd a jelenlegi laza monetáris politika szigorítására.

2009. október 9. péntek, 09:46

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Fed készen áll majd szigorúbb monetáris politika folytatására, amikor a fellendülés megfelelő szintre ér, az inflációs veszély elkerülése érdekében - mondta Ben S. Bernanke, a Fed elnöke.

A Fed az idén rekord mélységbe, nulla százalék közelébe vágta az alapkamatot, mérlege pedig - a korábbi mintegy 900 milliárdról - kétezer milliárd dollárra nőtt, miután a készpénzhiánnyal küzdő pénzügyi intézményektől megvásárolt eszközökön keresztül dollár százmilliárdokat pumpált a gazdaságba - emlékeztet a Bloomberg.

Bernanke szerint az amerikai gazdaságban többletkapacitásai és az alacsony infláció a korábban véltnél hosszabb időre teszik lehetővé a laza monetáris politika alkalmazását a gazdaság élénkítése érdekében, hosszabb távon azonban az inflációs veszély következtében mindenképpen a szigorításban látja a megoldást az elnök.

A Lehman Brothers 2008 őszi összeomlását követően 1,2 milliárd dollárral nőtt a Fed mérlege, Alan Greenspan, Fed korábbi elnöke október elején arra figyelmeztetett, hogy a költségvetési hiány jelenlegi hízása nem fönntartható, szerinte az elnök sem tudja eléggé kezelni a súlyos költségvetési problémát.

A Reuters által megkérdezett elemzők szerint 2010 közepéig nem várható, hogy a Fed kamatemelésre szánja el magát. Miközben a Fed a kongresszus és más kritikusok kereszttüzébe került, akik azt állították, hogy nem megfelelő ellenőrző szerepe és hitelezési megoldásai hozzájárultak a válság kirobbanásához, Bernanke komoly politikai hátszelet kapott, a szenátus pénzügyi bizottságának elnöke, Christopher Dodd ugyanis azt mondta: nem látja akadályát, hogy Bernanke elnöki mandátumát meghosszabbítsák.

Az amerikai dollár 14 havi mélypontjáról mozdult felfelé a Fed-elnök beszédét követően: 89,11-es szintre emelkedett a jennel szemben a korábbi 88,39-ről, az euróhoz viszonyított árfolyama pedig 1,4723-ra erősödött a korábbi 1,4794-ről.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet