A kínai autógyártó Geely Holding Group emelkedett a Volvo megvásárlásáért folytatott verseny élére - írja a Wall Street Journal.
A márkatulajdonos Fordnál jelenleg zajlik a Geely 2,5 milliárdos ajánlatának elemzése, ennyit adna a kínai társaság a svéd márka 100 százalékos tulajdonáért. Ekkora összegre korábban sem a Ford, sem az elemzők nem számítottak, a Volvo ugyanis az elmúlt években több mint 1 milliárd, de az idei második negyedben is 231 millió dolláros veszteséget termelt.
Ennek ellenére sem számíthat a Ford nagy üzletre, mivel a Geely szándékai szerint a Volvo felesleges raktárkészleteit, nyudíjjelegű és más alapvető, az átalakításokkal kapcsolatos kötelezettségeit nem venné át a jelenlegi tulajdonostól.
A Ford 2008-ban a mostanihoz hasonló konstrukcióban adott túl a Jaguar és Land Rover márkákon is, amelyekért az indiai Tata Motors 2,3 milliárd dollárt fizetett, a későbbiekben viszont a Ford 600 milliós hozzájárulást fizetett a nyudíjprogramokkal összefüggő kötelezettségekre.
A megegyezés legnagyobb akadálya az lehet, hogy számos technológiai megoldást közös Ford-Volvo fejlesztésként hoztak létre, ezek értékesítése egy jövendőbeli versenytárs számára komoly aggályokat vet fel a Ford számára. A legfontosabb piacot jelentő Egyesült Államokban az év első nyolc hónapjában az egy évvel korábbinál 25 százalékkal kevesebb, 42 ezer Volvo kelt el.
