BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Terjed a kútvíz Szlovákiában

2009. szeptember 22. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szlovákiában a lakosság 86 százaléka jut hozzá vezetékes csapvízhez. Az egészségügyi minisztérium tegnap közzétett jelentése viszont megállapítja, hogy hiába épülnek új vezetékrendszerek a községekben, a lakosság jelentős része nem csatlakozik rá a gerincvezetékre. Ráadásul a vízfogyasztás is csökken, tavaly csupán napi 87,3 liter jutott egy főre, ami közelít a higiéniai minimumhoz. A magas vízdíj miatt az emberek inkább a saját kútjaikat részesítik előnyben, amelyek tisztasága sok esetben megkérdőjelezhető - olvasható a szaktárca jelentésében. A nem ellenőrzött vízforrás felhasználóinak aránya a keleti országrészben (Kassa és Eperjes megye) eléri a 20 százalékot, a legjobb helyzetben levő Pozsony megyében pedig csupán 3 százalékos ez az arány. Ami a csatornázottságra, a víztisztításra vonatkozó mutatókat illeti, Szlovákia nagy valószínűséggel nem teljesíti időben az európai uniós feltételeket. Szlovákia 2004-es belépésekor arra kötelezte magát, hogy 2010-re valamennyi, 10 ezer fő feletti településen lesz víztisztító állomás, 2015-ben pedig a 2000 fő feletti községekben is. Azonban a vízhasználatról szóló törvény módosítása révén e felelősséget átruházták az önkormányzatokra. Ha a 2015-ig vállalt kritériumot teljesíteni akarja az ország, mintegy 3 milliárd euró ráfordítás szükséges, azonban máig bizonytalan, hogy honnan teremtik elő a tetemes összeget. Szlovákiában egyébként a települések alig 60 százaléka közművesített.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet