Szlovákia idei gazdasági teljesítménye nem a korábban prognosztizált 4,2 százalékkal, hanem 5,6 százalékkal esik vissza - jelentette be tegnap a szlovák jegybank (NBS), amely 2010-ben és 2011-ben viszont a korábbinál gyorsabb növekedéssel, jövőre a GDP 2,4 százalékos bővülése helyett 2,9 százalékkal számol, 2011-re pedig 4,2 százalékot valószínűsít. Az infláció idén éves szinten csupán 1,1 százalék lesz és jövőre is csak legfeljebb 1,8 százalékra gyorsul fel. A GDP-hez viszonyított államháztartási hiányt 2009-ben 5,8 százalékra valószínűsíti a jegybank, ami optimistább a pénzügyminisztérium 6,3 százalékos előrejelzésénél. Az NBS szerint a deficit 2011-ben leszorítható a maastrichti kívánalmaknak megfelelően, azaz nem éri el a 3 százalékot. Rosszabb a helyzet a munkanélküliség terén. Az augusztusban mért 12 százalékos munkanélküliség az év végéig még tovább nő, sőt a jegybank azt várja, hogy a foglalkoztatottság 2010-ben is 0,2 százalékkal csökken, s csupán 2011-ben fordul meg a negatív trend.
