BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Parlament előtt a cseh megszorító csomag

2009. szeptember 21. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A cseh kormány tegnapi ülésén elfogadta a mindössze 155,3 milliárd cseh koronás (6,17 milliárd euró) deficittel számoló, gazdasági megszorító csomagot tartalmazó 2010-es állami költségvetés tervezetét, ami mintegy 75 milliárddal alacsonyabb hiányt jelent az eredetileg tervezett 230 milliárdnál. A hiány lefaragása egyben azt is eredményezi, hogy a GDP-hez viszonyított államháztartási hiány 7,5 százalék helyett 5,2 százalékra mérséklődik. "A kormány tudatosítja, hogy ezzel a döntéssel átlépte az ügyvezető kormány mozgásterét, azonban tekintettel az aktuális gazdasági és politikai helyzetre, elkerülhetetlen volt ez az áttörés" - magyarázta Jan Fischer miniszterelnök, aki eredetileg csak az októberi előrehozott választásokig irányította volna a kabinet munkáját. Eduard Janota pénzügyminiszter hozzátette: ha a megszorításokkal terhelt 2010-es büdzsét a jelenlegi formájában fogadják el, akkor Csehország jövő évi bruttó hazai terméke (GDP) 0,3 százalékkal esik vissza. Az intézkedések nélkül a pénzügyi tárca 0,3 százalékos növekményt vetített előre, azaz a csomag 0,6 százalékkal veti vissza a GDP-t.
A parlament csütörtökön vitatja meg a költségvetés törvénytervezetét. Fischer szerint a szavazás bizonyos szempontból a kormány iránti bizalmi szavazással ér fel. Az idén megbuktatott Mirek Topolánek exkormányfő által vezetett ODS jelezte: ha fogcsikorgatva is, de megszavazzák a takarékos büdzsét. Viszont a szociáldemokrata CSSD-nek nem tetszenek a szociális területen végrehajtani tervezett kurtítások, többek között a nyugdíjak befagyasztása (jövőre nem emelnék), az állami szférában alkalmazottak bérének 4 százalékos lefaragása, a jövedéki adó emelése, a családi pótlék 10 százalékkal történő megkurtítása, a havi 145 ezer korona feletti fizetésűek 23 százalékos jövedelemadója, továbbá az áfa emelése (mindkét kulcs 1 százalékponttal). A javasoltak csak 2010-re vonatkoznak, és az összes intézkedésről egy csomagban szavaznak majd. Meglepetésnek számít viszont, hogy a szakszervezetek összességében nem vetették el a szigorú költségvetést. "A csomagot pozitívnak tartjuk. Kompromisszumként értékeljük, ami életképes és összességében korrekt" - nyilatkozta a Mladá Fronta Dnes internetes hírportálja szerint Milan Stech, a szakszervezeti szövetség elnöke.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet