BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Talpon maradt a szlovák és a cseh építési ágazat

2009. szeptember 17. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szlovák építőipar teljesítménye 5,2 százalékkal csökkent 2008 júliusához képest 2009 júliusában, júniushoz viszonyítva a havi visszaesés mértéke 2,4 százalék. A Pravda napilap szerint ugyan 2009 első felében viszonylag jól tartották magukat a szlovák építőipari vállalatok, azonban ősztől komoly elbocsátások lehetnek. A Skanska bejelentette, hogy cseh és szlovák cégeitől egy év leforgása alatt 1200 főt küld el, ami az állomány 20 százaléka. Az építőipar egyelőre nem szenved úgy a válságtól, mint az ipar többi szegmense, azonban az ágazat mindig megkésve reagál a gazdasági folyamatokra - állítja Zsolt Lukác, a szlovák építőipari vállalkozók szövetségének elnöke. Csupán azok a cégek vannak biztonságban, amelyek a szlovák sztrádaprogramban vesznek részt - ennek részeként rövidesen nekilátnak a Nyitrát Besztercebányával összekötő gyorsforgalmi út építésének.
Júniusban a cseh építőipar visszaesése megállt, sőt 2008 hasonló időszakához képest 0,1 százalékos növekedést mutatott, májushoz viszonyítva pedig egy százalékkal nőtt a teljesítménye - állítja a Mladá Fronta Dnes internetes híroldala. A több mint ötven főt foglalkoztató építőipari cégek esetében az alkalmazottak száma 2008 és 2009 júniusa között 1,1 százalékkal emelkedett, ami azt jelenti, hogy az ágazat eddig jól vészelte át a válságot. Egy hónappal később, júliusban változatlan árakon számolva már visszaesett az építőipari kibocsátás, mégpedig 4,4 százalékkal 2008 júliusához képest.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet