Eduard Janota cseh pénzügyminiszter (képünkön) nem tud belenyugodni abba, hogy a jövő évi költségvetés hiánya 230 milliárd cseh koronára (9 milliárd euró) rúgjon, ezért a kabinet legközelebbi ülésén deficitcsökkentő takarékossági csomagot akar benyújtani. A javasolt intézkedések között szerepel a közalkalmazottak bérének háromszázalékos lefaragása, amivel hatmilliárd koronát takarítanának meg, továbbá adóemelés, amelyben az áfa kilencszázalékos alsó kulcsát 11 százalékra, a 19 százalékos felső kulcsot 20 százalékra vinnék fel, az ingatlanadót pedig egyenesen megkétszereznék - közölte egy keddi kerekasztal-vitán Janota. A pénzügyminiszter ellenzi a nyugdíjak emelését is, mivel az infláció mértéke elhanyagolható. Ugyanakkor elismeri, hogy ezzel több kormánytag nem ért egyet. A pénzügyi tárca azt is javasolja, hogy az állam 2010-ben ne fizessen be többet az egészségbiztosításba, mint idén, továbbá a szociális juttatásokat is nyirbálják meg 20 milliárd koronával (kisebb családi pótlék, gyes, táppénz).
Jan Fischer kormányfő egyértelmű megértését és támogatását élvezem, mivel a GDP-hez viszonyított 7,4 százalékos államháztartási hiány elfogadása rossz hírbe hozná a kormányt - érvelt javaslata mellett Janota. Ha az általa ismertetett gazdasági megszorító intézkedéseket elfogadja a Fischer-kabinet, akkor a jövő évi hiány 160-165 milliárd koronára mérséklődik, mivel a csomag mintegy 33 milliárddal növelné az állam bevételeit, ellenben a kiadásait 38 milliárddal lefaragná. A pénzügyminiszter nem vesztegette az idejét, már el is készíttette az intézkedéscsomag jogszabályba foglalt változatát, ezért ha a kormány rábólint, akkor Janota öt napon belül képes az asztalra tenni a költségvetés új verzióját - állítja a CTK cseh hírügynökség. Jan Fischer kormányfő tegnap azt mondta a parlamentben, hogy a kormányrudat legfeljebb 170 milliárd koronás költségvetési hiányt tartalmazó 2010-es büdzsével adja át, ami arra utal, hogy Janota terveiből sok minden megvalósulhat.
A cseh nemzeti gazdasági kormánytanács (NERV) szerint 2010-ben az ország gazdasága legfeljebb egy százalékkal nő, miközben idén mintegy öt százalékkal zsugorodik - mondta Vladimír Dlouhy, a testület egyik tagja. A NERV javaslata szerint ha az államadósság mértéke meghaladja a GDP 40 százalékát, akkor automatikusan le kellene faragni a büdzsé kiadási oldalát, ha egy minisztérium túllépi kiadási keretét, akkor az érintett tárca miniszterének és miniszterhelyettesének 20 százalékkal csökkenteni kellene a bérét.
