Szlovákia tejágazata egyre súlyosabb válságban van. Stanislav Nemec, a szlovák mezőgazdasági és élelmiszer-ipari kamara (SPPK) szóvivője közölte, csak idén 47,5 millió euró veszteséget könyvelhetnek el, emiatt Dél-Szlovákia szinte minden nagyobb tejfeldolgozó üzeme (Érsekújvár, Galánta, Nagykürtös, Rimaszombat) bezárt, a fennmaradó mintegy húsz szlovák tejgyárat pedig felvásárolták cseh, német, osztrák és francia társaságok. Csak 2008 és 2009 januárja között a nyers tej felvásárlási ára 44,38 százalékkal zuhant - figyelmeztetett Stanislav Becík szlovák földművelési miniszter. A jelenlegi felvásárlási árak csupán az előállítási költségek 60 százalékát fedezik. Leépül az állatállomány: 2009. január-februárban 56 ezer tehenet szállítottak ki az országból. A nyomott felvásárlási árak miatt megkezdődött az élő állatok exportja, főleg Oroszországba. Peter Baco volt földművelési miniszter szerint napjainkban például egy német farmer egy liter tej után 22 cent dotációt kap, míg Szlovákia esetében a támogatás mértéke csupán 8 cent. Vagyis ha a két ország tejtermelője egyaránt 30 centes önköltséggel állít elő egy liter tejet és azt 20 centért értékesíti, akkor a német gazda még mindig nyereséges, ám szlovákiai társa már nem. Peter Baco szerint ha ez az állapot tartósan fennmarad, akkor a szlovákiai tejágazat fokozatosan elsorvad, és a piacot a nyugat-európai gazdák termékei veszik át.
A tejágazatban érintettek 2009 áprilisában egy 68 ezer aláírást tartalmazó petíciót nyújtottak át Robert Fico kormányfőnek, melyben azt kérik: állapítsanak meg egy minimális felvásárlási árat, csökkentsék a tejtermékek áfakulcsát és a hazai üzletláncok polcain a tejtermékek 70 százaléka legyen hazai.
