BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Zabolátlanul költekezik a szlovák kormány

2009. szeptember 2. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szlovákia GDP-je 2009 első negyedében 5,6 százalékkal, a másodikban 5,3 százalékkal csökkent 2008 hasonló időszakához viszonyítva - erősítette meg korábbi adatait a pozsonyi statisztikai hivatal, amely jövőre 3,5 százalékos visszaesést vár. Az elemzők riasztónak tartják a beruházások 17,6 százalékos zsugorodását - ilyen ütemű hanyatlásra 2000 óta nem volt példa. A valamivel jobb második negyedévi mutatók részben annak köszönhetők, hogy az állam még a tavalyinál is jobban költekezik. A kiadások a második negyedévben 5,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit és csak augusztusban 20 százalékkal nőttek. Ennek nyomán a költségvetés hiánya viharos ütemben emelkedik: augusztusban 292 millió euróval nőtt a deficit és a hiány nyolc hónap alatt elérte az 1,2 milliárd eurót - jelentette a pénzügyminisztérium. Az éves hiánycél 1,009 milliárd euró volt. Az állami költekezés mellett a lakossági fogyasztás 0,7 százalékos emelkedése húzza a gazdaságot, igaz, Eduard Hagara, az ING Bank elemzője szerint ennek döntő része a tavaszi roncsprémiumhoz kapcsolódó autóvásárlásokból jön össze.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet