BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már a szlovákok is gyűjtögetnek

2009. augusztus 26. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szlovákiában csak 2010. január 1-jétől kötelező az önkormányzatok számára a szeparált szemétgyűjtés biztosítása, ami a következő kategóriákat jelenti: papír, műanyag, üveg és fém. A biológiai eredetű hulladékok kötelező elkülönítése csak 2013-ban lép érvénybe. Ennek ellenére a városok, nagyobb községek döntő többségében már most is így történik a hulladék gyűjtése. Komoly gondot jelent viszont, hogy alig akad olyan társaság, amelyik ezt feldolgozná. Az elmúlt évhez képest a szelektált hulladék ára a felére esett, bizonyos szemétfajták ára gyakorlatilag a nullával egyenlő, a kartonpapír feldolgozásáért pedig egyenesen nekünk kell fizetnünk - közölte Ján Miklás, Stará Turá város polgármesteri hivatalának munkatársa. Az önkormányzatok számára egyelőre veszteséges az ilyen típusú szemétgyűjtés, például az alig 8 ezer lelkes Stará Turá esetében a városi költségvetés évi legalább 40 ezer euróval kénytelen támogatni a szelektált szemetet. Szlovák lapinformációk szerint néhány kisebb település esetében komoly anyagi terhet jelent majd a törvény betartása. A Sme napilap szerint a szeparált hulladékgyűjtés a nagyobb városok lakótelepein a leginkább nehézkes, egyrészt a lakók közönye, másrészt a vandalizmus miatt.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet