BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Késésben a szlovák költségvetés

2009. augusztus 16. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Fico-kormány pénteki rendkívüli ülésén úgy döntött, hogy a 2010-es állami költségvetés törvénytervezetét nem az előírt augusztus 15-ig, hanem szeptember 30-ig nyújtja be. A törvény értelmében a parlamentnek október 15-ig kell kézhez kapnia a tervezetet. Ján Pociatek pénzügyminiszter a váratlan halasztást azzal magyarázta, hogy a lehető legpontosabb adatokból szeretnének kiindulni. A világválság okozta bizonytalanság, a prognózisok pontatlansága miatt ezért várnak, és a szeptemberi makrogazdasági előrejelzésre, továbbá az adóhivatalok által jelzett bevételek adataira akarnak támaszkodni.
Robert Fico szlovák miniszterelnök szerint a jövő évi költségvetésben jelentős lefaragásokkal kell számolni, amelyek nem tetszenek majd az egyes minisztériumoknak, egyedül a belügy pénzügyi kerete nőhet. A belügy ugyanis 300-zal növeli a rendőrök számát a kelet-szlovákiai "cigánybűnözés" miatt - ez utóbbi Robert Kalinák belügyminiszter definíciója. Fico sietve hozzátette, az állami takarékosság nem érinti a szociális programokat. A pénzügyminiszter megerősítette, hogy 2012-re újra a bruttó hazai termékhez viszonyított 3 százalék alá akarják vinni az államháztartás hiányát, ami az euró bevezetésének egyik fő kritériuma közé tartozott. Idén a válság miatt a hiány mértéke elérheti a 6 százalékot, ami a tervek szerint jövőre 5,5-re, 2011-re pedig 4,2 százalékra mérséklődhet.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet