BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A fegyverexport sem segít Csehországon

2009. július 22. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A cseh GDP nem a korábban jelzett 2,3 százalékkal, hanem ennek közel kétszeresével, 4,3 százalékkal esik vissza idén - közölte szerdán Eduard Janota pénzügyminiszter. 2010-ben az áprilisban várt 0,8 százalék helyett mindössze 0,3 százalékkal nő a bruttó hazai termék. A visszaesés az állami költségvetés bevételein is meglátszik majd: a büdzséből idén legalább 150 milliárd cseh korona (5,8 milliárd euró) fog hiányozni, azaz a hiány elérheti a 180 milliárd koronát. A GDP egyszázalékos bővülése 12-15 milliárd korona bevételt hoz a költségvetésnek - magyarázta David Marek, a Patria Finance tanácsadó cég elemzője.
Az általános hanyatlásra fittyet hány a cseh fegyverexport, amelynek értéke 2008-ban 15,6 millió euróval nőtt 2007-hez képest. Ezzel elérte a 189,6 millió eurót, ami rekord a Cseh Köztársaság 15 éves történetében - közölte Tomás Bartovsky, a cseh ipari és kereskedelmi minisztérium szóvivője. További részleteket nem árult el, mindössze a 2007-es adatok ismeretesek. Akkor India volt a fő felvevőpiac, ahol a cseh fegyverek 20 százaléka talált gazdára, majd Szlovákia következett 12 százalékos részesedéssel. A harmadik helyen Grúzia állt 7,6 százalékkal. A fő termékcsoportot a kézi lőfegyverek képviselik (revolver, gépkarabély, géppisztoly, nehéz golyószóró). A hadiipar 27 ezer főt foglalkoztat - 1989-ben még 150 ezren dolgoztak az ágazatban.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet