A Fico-kormány szerdai döntése értelmében a jelzáloghitelüket önhibájukon kívül fizetni képtelen adósok októbertől állami segítségben részesülhetnek. A támogatás igénybevéte-lének feltételeként az illetékes munkaügyi hivatalnak igazolnia kell, hogy az ügyfél a válság miatt vesztette el állását. Ezt követően a bankok 12 hónapon át lehetővé teszik, hogy kisebb törlesztőrészletet fizessen, ami a teljes futamidő kitolódását vonja maga után. Ha ezután sem javul a helyzet, akkor a szlovák konszolidációs ügynökségen keresztül az állam folytatja a segítséget kétszer 6 hónapon át. Az eddig ismertté vált információk szerint ebben az időszakban a törlesztőrészlet 70 százalékát vállalják át, amit később szintén vissza kell fizetni. Az állami segítség csak a 83 ezer eurónál kisebb jelzáloghitelt felvevőkre vonatkozik. A pénzügyi mentőövet legfeljebb 2010 végéig lehet igénybe venni.
A szlovák jegybank összesítése szerint a nem törlesztett kölcsönök aránya túllépte a teljes hitelállomány 4 százalékát, ami az év végéig 6 százalékig is felkúszhat. A bankszövetség számításai szerint ha 10 ezerrel nő a munkanélküliek száma, akkor ez mintegy ezer késve vagy egyáltalán nem törlesztett banki kölcsönt von maga után.
