A szlovák kormány 2010-es büdzséjében radikálisan csökkenti egyes minisztériumok költségvetését - nyilatkozta csütörtökön a szlovák állami rádióban Ján Pociatek pénzügyminiszter (képünkön). "Mindegyik minisztérium elkeseredik majd, ha meglátja a keretszámokat" - tette hozzá. Emellett egyes területeken emelik a fogyasztási adókat és feljebb vihetik a járulékfizetés alapjának maximumát. Jelenleg az átlagbér négyszerese, 2892 euró a járulékkivetési alap felső határa. A Hospodárské Noviny gazdasági napilap számításai szerint ha ezt az átlagbér ötszörösére, 3615 euróra tolják ki, akkor az ennél többet keresők befizetése havi 190 euróval emelkedhet. Tény ugyanakkor, hogy a büdzsé első tervezete nem számol az egykulcsos jövedelemadó átalakításával.
Robert Fico miniszterelnök már korábban közölte, hogy a 2009-ben várt hatszázalékos GDP-arányos költségvetési hiányt jövőre - a választási év ellenére - csökkenteni kell. Peter Kazimir pénzügyi államtitkár a napokban kijelentette: Pozsony csupán 2012-től képes újra három százalék alá szorítani a deficitet, Frantisek Palko pénzügyi államtitkár viszont arra figyelmeztetett, hogy a költségvetés kiadási oldalának mintegy 85 százaléka kötött, azaz a törvényből eredően folyósítandó összegeket tartalmaz, ezért a büdzsé mozgástere szűkre szabott.
