A szlovák kereskedelmi bankok nyeresége az év első négy hónapjában 2008 hasonló időszakához képest 40 százalékkal esett vissza (131,7 millió euróra), ami döntően a pénzváltásból eredő profit kiesésének (az euró bevezetése óta ez a tevékenység minimálisra csökkent) és a nagyobb tartalékképzésnek a következménye.
Ladislav Uncovsky, a bankszövetség ügyvezető igazgatója szerint 2008-ban a lakossági hitelek 4,03 százaléka számított kockázatosnak vagy behajthatatlannak (2007-ben még csak 3,59 százalék), ugyanez a mutató a cégek esetében 3,20 százalék volt (2007-ben 2,86). 2008-ban a hitelkihelyezések aránya Szlovákiában mindössze a banki megtakarítások 78,2 százalékát érte el, miközben ez a mutató Magyarországon 148 százalékra rúgott.
A bankszövetség megegyezett a kormánnyal, hogy várhatóan ősztől segíteni fogja a válság miatt jelzáloghitelét törleszteni képtelen ügyfeleket. Az előzetes elképzelés szerint ha a kliens jelzi a bankjának, hogy anyagi gondokkal küszködik, akkor az első hat hónapban a pénzintézet kisebb törlesztési részletekkel is megelégszik, a következő hat hónapban a törlesztési tétel 70 százalékát magára vállalja az állam (amit később vissza kell téríteni), 30 százalékát az ügyfél fizeti tovább - ez utóbbi fázis még további hat hónappal tolható ki. Vagyis 18 hónap áll az ügyfél rendelkezésére, hogy javítson anyagi helyzetén.
Ami pedig az ifjú házasok (35 év alattiak) kölcsönfelvételi lehetőségét illeti, a bankszövetség továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy legfeljebb 1,5 százalékpontos kamattámogatást tud nyújtani. Robert Fico szlovák miniszterelnök egyébként elégedetlen a felajánlott kamattámogatás arányával, azonban a pénzintézetek szerint túl kockázatos volna 2-3 százalékpontos támogatást nyújtani, egyrészt a törlesztési fegyelem romlása, másrészt a nagyobb tartalékképzés szükségessége miatt.
