A Dél-Morvaországban és Sziléziában pusztító árvizek vasárnap délutánig 13 halálos áldozatot követeltek Csehországban. A 2002-es és 1997-es árvizek után a mostani a harmadik legpusztítóbb, ráadásul a helyzet nem javul. Vasárnap hajnalban már Dél-Csehországban is készültséget hirdettek ki, az éjszakai vihar miatt a tűzoltók 379 főt evakuáltak. A Mladá Fronta Dnes portálja szerint szerdáig újabb erőteljes esőzések várhatóak. A károkat egyelőre csak becsülni próbálják: egyedül az észak-morvaországi régióban eddig 500 millió cseh koronára (mintegy 5 milliárd forint) teszik az anyagi károkat, a víz 23 települést sújtott, egyes körzetekben akadozik az áram- és gázszolgáltatás, a fertőzött víztől már többen megbetegedtek. A cseh kormány a mentésre eddig 99 millió koronát különített el, Martin Barták közlekedési miniszter vasárnap az állami televízióban bejelentette: ha kell, 10 ezer katonát mozgósítanak (eddig ezret vetettek be az árvízvédelemre). Szlovákia és Magyarország segítséget ajánlott fel - közölte Martin Pecina belügyminiszter, hozzátéve, hogy egyelőre képesek önerőből megoldani a problémákat.
Szlovákiában a Duna pénteken 820 centiméterrel tetőzött, azóta folyamatosan apad, szombat este Pozsonyban már a másodfokú árvízkészültséget is lefújták, de Medvénél és Párkányban még maradt ez a riasztás. Pozsony és Bécs között helyreállt a hajózás. A Duna egyedül a főváros Dévény városrészében okozott némi kárt, ám 33 millió euró ráfordítással már javában épül a 100 éves árvíznek is ellenálló védműrendszer és jövőre Pozsony teljes szakasza teljes védelem alatt áll majd (a belvárosban a rendszert 1000 éves vízre tervezték). A kelet-szlovákiai Bártfa járás teljes területén viszont vasárnap harmadfokú készültséget hirdettek ki, mivel az intenzív helyi esőzések miatt megáradtak a kisebb patakok.
