BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hezitál a cseh jegybank

2009. június 25. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A cseh jegybank (CNB) tegnap 1,5 százalékon hagyta alapkamatát. Zdenek Tuma, a jegybank elnöke szerint egyre nagyobb kockázatot jelent a gazdasági folyamatok alakulásában, hogy a GDP a vártnál nagyobb mértékben csökkenhet Csehországban és az ország exportpiacain is. Ellentétes irányú kockázati tényező az infláció esetleges megugrása, különösen az olajárak várható növekedése miatt. A CNB elnöke szerint a cseh korona utóbbi napokban tapasztalt erősödése nem befolyásolta a monetáris tanácsot döntése meghozatalában. A CTK által megszólított elemzők szerint azonban nem kizárt, hogy még a nyár folyamán mérséklik az alapkamatot. David Marek, a Patria Finance vezető közgazdásza úgy véli, hogy a jegybank legközelebbi, augusztus 6-i ülésén már meglépi a kamatcsökkentést. A CNB utoljára május elején módosította a hitelköltségeket, 25 bázisponttal mérsékelte a kamatot. A gazdasági helyzet nehezebbé válását mutatja az is, hogy Csehországban visszaesett a rövid ideig tartó betegségek száma. Már nem éri meg néhány napot hiányozni: havi 10 ezer korona (105 ezer forint) fizetés esetén is több ezer korona elvesztésével jár egy egyhetes betegség.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet