Szlovákiában májusban 11,36 százalékra ugrott a munkanélküliek aránya - jelentette a szlovák munkaügyi központ -, ez 3,95 százalékponttal magasabb szint, mint 2008 májusában. Az állástalanok aránya utoljára 2006 márciusában, a nagyszombati Peugeot-Citroën és a zsolnai KIA Motors autógyárak beindulása előtt volt ilyen magas. Az elmúlt hónapban 301 871 munkanélkülit tartottak nyilván, 107,9 ezerrel többet, mint 2008 májusában. A növekedés meglehetősen drasztikus: 2009 januárjában még csak 9,03 százalék volt az állástalanok aránya, ráadásul a betöltetlen állások száma csupán 7303. Szlovákia 78 járásából már 13-ban 20 százalék feletti a munkanélküliség. Különösen rossz a helyzet az ország keleti, a magyar határral szomszédos járásaiban. A sereghajtó, immár tartósan a Rimaszombati járás 31,69 százalékkal, majd Nagyrőce (30,07 százalék) és Rozsnyó (25,55) következik. Pozsonyban ugyanakkor még mindig csupán 2,65 százalék az állástalanok aránya. A következő hónapokban alighanem tovább romlik a helyzet, közölte Ján Sihelsky, a munkaügyi központ igazgatója, mivel júniusban és júliusban a pályakezdők kikerülnek az iskolapadokból. A szlovák gazdasági minisztérium szerint legalább 20 ezer állás van veszélyben, az év végére 12,5-13 százalékra nőhet a munkanélküliek aránya.
