A Napi Gazdaság cikke
A Vág menti Púchovban működő Continental gumiabroncsgyártó karcsúsítja, majd Németországba csoportosítja át termelőkapacitását, ami több száz állás megszűnését jelenti. A Kassa közeli Kenyhec ipari parkjából távozik az amerikai Molex autóalkatrész-gyártó, ezer állást szüntetve meg, és felszámolja szlovákiai érdekeltségét a Nyitrán tevékenykedő, műanyag komponenseket előállító Promens Group (78 állás) és a Wabash Intermediate Holding (92 állás).
A lap szerint a távozásokat részben a világválság indokolja, ám ennél is többet nyom a latban az ország eurózóna-tagsága, ami miatt 2009 januárjától Szlovákia megszűnt olcsó beruházási, termelési helyszín lenni. A visegrádi négyek összehasonlításában már csak a cseh órabér magasabb (euróra átszámítva) a szlováknál. Az olcsóbb ukrán és román munkaerő szívóhatása nem kivédhető, csak az ad reményt Szlovákiának, hogy az összeszerelő üzemek helyét a magasabb hozzáadott értéket képviselő cégek gyárai veszik át. További rossz hír viszont - ahogy Jana Murínová, a Sario állami befektetésösztönzési ügynökség szóvivője megjegyezte -, hogy azok a cégek is távozhatnak, amelyek már nem kapnak az állami támogatásból.
Az utazni vágyó szlovák állampolgárok viszont jól jártak az euró bevezetésével. A közös európai valutához képest 2008 és 2009 késő tavasza között a zloty 22,3, a forint 12,8 százalék, a cseh korona 8,9, a brit font 8,5, a török líra pedig 7 százalékkal gyengült. A szlovák turisták által leginkább látogatott Horvátország és Görögország árszintje viszont nem változott. Az utóbbi két államot keresi fel a külföldre utazó szlovák polgárok 37 százaléka.
