BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Többet fogyaszt a cseh lakosság

2009. június 9. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A cseh GDP az idei első negyedévben 3,4 százalékkal csökkent éves összevetésben. Ez 0,9 százalékponttal magasabb a jegybank előrejelzésénél. Az adatok azt jelzik, hogy a világgazdasági válság teljes súlyával rátelepedett a cseh gazdaságra, ezért az év fennmaradó részében sem várható javulás - nyilatkozta Tomás Holub, a jegybank statisztikai osztályának vezetője. Egyelőre nincs jele a pozitív irányú fordulatnak, sőt a helyzet stabilizálódásának sem - véli Petr Dufek, a CSOB bankház elemzője. A cseh iparszövetség 1600 iparvállalatot felölelő felmérése szerint a cégek 90 százalékánál csökkentek a megrendelések, ezen belül 10 százalékuknál több mint 50 százalékos a visszaesés. Különösen szembetűnő a feldolgozóipar zsugorodása - jelentette a statisztikai hivatal. Idén a cseh GDP 3,2 százalékkal esik vissza, jövőre pedig legfeljebb az egy százalékot éri el a növekedése - prognosztizálja Helena Horská, a Raiffeisen bank elemzője. A negyedévi adatok egyetlen pozitív meglepetése, hogy a lakossági fogyasztás nőtt, méghozzá reálértékben három százalékkal.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet