A cseh GDP az idei első negyedévben 3,4 százalékkal csökkent éves összevetésben. Ez 0,9 százalékponttal magasabb a jegybank előrejelzésénél. Az adatok azt jelzik, hogy a világgazdasági válság teljes súlyával rátelepedett a cseh gazdaságra, ezért az év fennmaradó részében sem várható javulás - nyilatkozta Tomás Holub, a jegybank statisztikai osztályának vezetője. Egyelőre nincs jele a pozitív irányú fordulatnak, sőt a helyzet stabilizálódásának sem - véli Petr Dufek, a CSOB bankház elemzője. A cseh iparszövetség 1600 iparvállalatot felölelő felmérése szerint a cégek 90 százalékánál csökkentek a megrendelések, ezen belül 10 százalékuknál több mint 50 százalékos a visszaesés. Különösen szembetűnő a feldolgozóipar zsugorodása - jelentette a statisztikai hivatal. Idén a cseh GDP 3,2 százalékkal esik vissza, jövőre pedig legfeljebb az egy százalékot éri el a növekedése - prognosztizálja Helena Horská, a Raiffeisen bank elemzője. A negyedévi adatok egyetlen pozitív meglepetése, hogy a lakossági fogyasztás nőtt, méghozzá reálértékben három százalékkal.
