Csaknem két százalékkal nőtt a munkanélküliségi ráta az év eleje óta Szlovákiában. A mutató a januári 9,03 százalékról áprilisra 10,92 százalékra emelkedett - derül ki a szlovák központi munkaügyi hivatal (ÚPSVR) adataiból. Szlovákia nyolc járásában (főleg Dél- és Kelet-Szlovákiában) már 20 százalék feletti, a Magyarországgal határos rimaszombati járásban pedig 30 százalék feletti a ráta. Szlovákiában mindig is magas volt a munkanélküliek aránya: 2002-ben még országos viszonylatban is a 20 százalékot ostromolta, ami a felgyorsuló gazdasági növekedésnek köszönhetően 2008 augusztusában és szeptemberében 7,4-7,5 százalékos történelmi mélypontra süllyedt.
Csehországban áprilisban 7,9 százalékra nőtt a munkanélküliek aránya a márciusi 7,7-ről. Az áprilisi ráta 2007 januárja óta a legrosszabb adat. Szakértők különösen aggasztónak tartják, hogy a tavasz első hónapjában, a szezonális munkák kezdetekor is nőtt a munkanélküliek száma. Lengyelországban a legfrissebb adatok szerint a februári 10,9-ről márciusban 11,2 százalékra emelkedett a munkanélküliek aránya. Romániában áprilisban 5,7 százalék volt a ráta, ami csak 0,1 százalékpontos növekedés márciushoz képest. A bukaresti munkaügyi minisztérium szerint az év végére sem lesz 7,0 százaléknál nagyobb a munkanélküliek aránya.
