BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Továbbra is rossz a cseh cégek közérzete

2009. május 27. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A cseh versenyszféra képviselői továbbra is komoran látják a közeljövőt. A cégek 80 százaléka megrendelések hiányával küszködik, vagyis a második negyedévben nem javult a helyzet az első negyedhez képest - derült ki a Hospodárské Noviny cseh gazdasági napilap elemzéséből, amely a cseh gazdasági kamara 1026 céget és vállalkozót felölelő felmérésének következtetéseit foglalta össze. "A vállalkozók attól tartanak, a gazdaság recessziója még nem érte el a képzeletbeli gödör alját. A cégek mindmáig a megrendelések nagyarányú visszaesésének terhe alatt nyögnek, és a hazai gazdaság számára az sem szívderítő, hogy a társaságok döntő többsége csak 2010-től várja a javulást" - nyilatkozta Petr Kuzel, a cseh gazdasági kamara elnöke, hozzátéve: a második negyedben minden 5 cégből 4 a megrendelések visszaesését említette, emellett a szigorúbb banki elbírálások miatt mind többen panaszkodnak likviditáshiányra. A társaságok fele szerint éves viszonylatban a megrendelések volumene átlagosan 25 százalékkal zuhant, 70 százalékuk pedig azt tartja, érdemi javulásra az év végéig nem lehet számítani. A válaszadók 10 százaléka szerint 2009 harmadik negyedévében már emelkedni fognak a megrendelések, viszont a fennmaradó 20 százalék úgy látja, a trendforduló csak 2011-ben következik be. "Mindent egybevetve a cseh gazdaság bizalma, ha lassan is, de kezd visszatérni, ami a pozitív irányú fordulat kulcstényezője. A javuló bizalom két példája, hogy áprilisban emelkedtek az autóeladások és élénkült a forgalom a tőzsdén" - mondta Petr Kuzel.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet