Ha a mostani feltételek nem változnak, akkor szeptember végére elfogyhat a szlovák állami nyugdíjfolyósító, a szociális biztosító (SP) pénze, vagyis gondok lehetnek a nyugdíjak és egyéb járandóságok kifizetésével, ezért a pénzügyminisztérium segítségére szorul - jelentette ki Dusan Munko, a biztosító vezérigazgatója. Munko szerint azonban a pénz őszig is csak olyan feltételek mellett tart ki, ha június végéig a nyugdíjrendszer második, azaz magánpénztári pilléréből legalább 50 ezer személy kilép, s így a biztosító 77,2 millió euró pluszbevételhez jut. Azonban a 2008 novemberében újra megnyitott magánnyugdíjpénztárakból eddig csupán 16 ezren léptek ki (nyolcezer új tag pedig belépett), pedig eredetileg 150 ezer fővel számolt a Fico-kormány. A kilépést június végéig tették lehetővé, ezért a szociális biztosító most masszív kampányba kezd: legalább 500 ezer magánpénztári, szerinte veszélyeztetett helyzetben lévő klienst akar körlevél formájában megszólítani, hogy lépjen vissza az állami nyugdíjfolyósítás rendszerébe.
A szlovák magánpénztárak ügyfeleinek száma 1,5 millió fő körül mozog, és a Fico-kabinet minden eddigi lejárató kampánya ellenére sem sikerült tömeges kilépésre sarkallni az ügyfeleket. A szociális biztosító 2009 első három hónapjában 1,17 milliárd euró bevételhez jutott, ami az éves tervnek csupán 20,9 százaléka, miközben az első negyedévi kiadása 1,35 milliárd euró volt. A rosszabb egyenleg a válság számlájára írható, mivel a növekvő munkanélküliség miatt kevesebb a befizető, másrészt többet kell fordítani a munkanélküli-segélyek folyósítására, továbbá emelkedett a táppénzen lévők száma is.
