BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az ENSZ egyre pesszimistább

Mínusz fél százalékról mínusz 2,6 százalékra módosította az ENSZ szerdán előrejelzését a világgazdaság ez évi kibocsátásának csökkenéséről. Az nemzetközi szervezet legutóbb januárban adott előrejelzést.

2009. május 27. szerda, 19:32

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Mostani jóslatában 2010-re már szerény növekedést vár a világgazdaság egészére - írja az MTI-eco.Az ENSZ a válság mélységére hivatkozva rontotta előrejelzését, mindazonáltal megállapítva, hogy a fejlődő országokat nem egyforma mértékben sújtja a válság.

Esetükben a fő visszahúzó tényezők a tőke kiáramlása, a hitelfelvétel drágulása, a nemzetközi kereskedelem nagy zsugorodása. Súlyosbítja helyzetüket a nyersanyagárak süllyedése és a külföldön dolgozók hazautalásainak visszaesése is. A gazdasági világválság súlyosságára utal az ENSZ, amikor emlékeztet: még tavaly is volt globálisan 2,1 százalékos gazdasági növekedés, a 2004-2007 közötti időszakban pedig átlagban csaknem évi 4 százalékkal gyarapodott a világgazdaság.

A világszervezet még messze nem tekinti lefutottnak a pénzügyi, s elsősorban a banki válságot, és megállapítja: ha ezen a téren nem lesz elégséges a támogatás, az ösztönzés, a gazdaság recessziós szakasza az országok jelentős részében kitolódhat, és globálisan stagnálás áll elő.

A nemzetközi kereskedelem volumene az idén az ENSZ szerint 11 százalékkal eshet vissza, olyan arányban, amire a 30-as évek válsága óta nem volt példa.

Az ENSZ a munkanélküliség terén is a helyzet romlására számít az idén, és még jövőre is. Az egy főre jutó GDP-ben 3 százalékot elérő növekedést az idén mindössze hét országban vár az ENSZ a tavalyi 51 országgal szemben.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet