Jelenleg a legtöbb online kereskedő limitálja a digitális média eladásokat, elsősorban a bonyolult európai szerzőijogi szabályok és díjak miatt. Az Európai Bizottság tárgyalóasztalhoz ültette a kulcsszereplőket, hogy a határon átnyúló online zenei értékesítés kérdéseit megvitassák, és számos szervezet jelezte egyetértését egy tervezett páneurópai licenszet illetően - közölte a Bizottság.
Világos szándék mutatkozik a nagy szereplők részéről az európai online zenei disztribúcióban, hogy lebontsák azokat az akadályokat, amelyek miatt a fogyasztók nem tudják teljes mértékben kihasználni az internet nyújtotta lehetőségeket - fogalmazott Neelie Kroes versenyügyi biztos.
A francia Sacem jogvédő, jogkezelő szervezet is jelezte már, hogy más hasonló szervezeteket is igyekszik bevonni az ügybe. Az EMI nemzetközi lemezkiadó ugyancsak közölte, kész a teljes zenei repertoárját jogkezelők rendelkezésére bocsátani európai érdekeiért - állítja az Európai Bizottság.
Az Apple mindeközben szintén azt fontolgatja, hogy az összes európai fogyasztó számára elérhetővé teszi az általa kínált tartalmakat. A céget a múltban a bizottság részletekbe menő vizsgálatnak is alávetette, amiért csak abban az országban vásárolhatnak zenét, amelyikben lakóhelyük van, ráadásul ezt csak az adott országban kibocsátott bankkártyával tehetik.
Az unió országai mind rendelkeznek külön jogvédő szervezettel, aminek kizárólagos joga van a zenékhez kapcsolódó jogdíjak beszedése a szerzők és jogtulajdonosok nevében. Az Európai Bizottság már tavaly júliusban felszólította a nemzeti jogvédő társaságokat, hogy nyissák meg piacaikat a verseny előtt, arra hivatkozva, hogy a nemzeti társaságok tulajdonképpen 27 kis monopóliumot alkotnak Európában. Eleddig azonban a jogok kezelői nemigen hallgattak a felhívásra.
