BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szerénységet kér a horvát kormány a bankoktól

Válság idején elfogadhatatlan, hogy a horvát bankok rekord profitot halmoznak fel - mondta Damir Olancec horvát miniszterelnök-helyettes hétfőn.

2009. május 25. hétfő, 18:15

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Intézkedést ugyan nem helyezett kilátásba Polancec, de kamatpolitikájuk átgondolására szólította fel a pénzintézeteket - írja az MTI. A többségükben külföldi tulajdonú horvátországi bankok korábbi adatok szerint összesen 1,44 milliárd kuna (55,3 milliárd forint) adózott eredményt értek el az első negyedévben, szemben a tavalyi első negyedévi 1,41 milliárddal.

Kormányzati és szakértői előrejelzések szerint a horvát GDP 4 százalék körül csökkenhet idén, miközben az exportban érdekelt vállalatokat a hitelhez jutás általános nehézségei mellett a 15 százalékot elérő bankkamatok is hátrányosan érintik.

A kormányfő-helyettes egyúttal reményét fejezte ki, hogy az INA olajtársaság és az állami villamos művek, a HEP is hamarosan nagy összegű szindikált hitelhez juthat. Polancec a likviditási problémákkal küszködő vállalatok között említette az állami villamos műveket (HEP) és az INA olajtársaságot.

Az INA tavalyról 1,1 milliárd kunás (44,66 milliárd forint) adózott veszteséget jelentett, amelyben elsősorban az importgáz drágulása, a gázárak állami korlátozása, a kőolaj árának csökkenése és a dollár erősödése játszották a főszerepet.

A horvát kormány a költségvetési hiány finanszírozására 750 millió-egymilliárd euró közötti értékben bocsátana ki eurokötvényt, amelynek árazását várhatóan a héten jelentik be.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet