BUX 139021.74 -0,2 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még 700 millió euró a megfeneklett észteknek

Újabb hitelt hagyott jóvá Észtország számára az Európai Beruházási Bank (EIB) hétfőn.

2009. május 25. hétfő, 19:28

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ezúttal 700 millió eurót kapott a recesszió sújtotta ország gazdaságának élénkítésére az EIB-től a kulcsfontosságú beruházások támogatására - írta az MTI-Eco.

A hitelből 550 millió eurót fordítanak emberi erőforrásokkal kapcsolatos fejlesztések, illetve kisebb infrastrukturális beruházások finanszírozására. A fennmaradó részt az Eesti Energia vállalat kapja egy hároméves beruházási program megvalósítására, az ország áramhálózatának korszerűsítésére.

Az EIB 1993-ban kezdett hitelezni Észtországnak, a mostanit megelőzően összesen 527 millió eurót kapott tőle a balti állam, így a hétfőn aláírt hitellel együtt már több mint 1,2 milliárd eurónál tartanak.

Az észt gazdaság számára kulcsfontosságú a mostani gazdaságösztönző hitel, hiszen a keresetek 16 év óta először csökkenésnek indultak az idén. A tallini statisztikai hivatal hétfői jelentése szerint az inflációs tendenciák figyelembe vétele mellett éves bázison 4,5 százalékos volt a keresetcsökkenés az első negyedévben, megtörve ezzel egy több mint 10 év óta tartó tendenciát. Az előrejelzések szerint az év végéig a 10 százalékot is elérheti a bérek csökkenése, hiszen júliusra 8 százalékos közalkalmazotti bércsökkenést jelentett be a kormány - írta a Bloomberg.

A csökkenő belföldi kereslet mellett az észt gazdaságot jelentősen visszahúzza a munkaerő-piaci zsugorodás is, ami csak gyorsítja a korábban hitelből növekvő ország lejtmenetét. Az első negyedévben a munkanélküliek aránya elérte a 11,4 százalékot - derült ki a statisztikai hivatal hétfői adatközléséből.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet