Ezúttal 700 millió eurót kapott a recesszió sújtotta ország gazdaságának élénkítésére az EIB-től a kulcsfontosságú beruházások támogatására - írta az MTI-Eco.
A hitelből 550 millió eurót fordítanak emberi erőforrásokkal kapcsolatos fejlesztések, illetve kisebb infrastrukturális beruházások finanszírozására. A fennmaradó részt az Eesti Energia vállalat kapja egy hároméves beruházási program megvalósítására, az ország áramhálózatának korszerűsítésére.
Az EIB 1993-ban kezdett hitelezni Észtországnak, a mostanit megelőzően összesen 527 millió eurót kapott tőle a balti állam, így a hétfőn aláírt hitellel együtt már több mint 1,2 milliárd eurónál tartanak.
Az észt gazdaság számára kulcsfontosságú a mostani gazdaságösztönző hitel, hiszen a keresetek 16 év óta először csökkenésnek indultak az idén. A tallini statisztikai hivatal hétfői jelentése szerint az inflációs tendenciák figyelembe vétele mellett éves bázison 4,5 százalékos volt a keresetcsökkenés az első negyedévben, megtörve ezzel egy több mint 10 év óta tartó tendenciát. Az előrejelzések szerint az év végéig a 10 százalékot is elérheti a bérek csökkenése, hiszen júliusra 8 százalékos közalkalmazotti bércsökkenést jelentett be a kormány - írta a Bloomberg.
A csökkenő belföldi kereslet mellett az észt gazdaságot jelentősen visszahúzza a munkaerő-piaci zsugorodás is, ami csak gyorsítja a korábban hitelből növekvő ország lejtmenetét. Az első negyedévben a munkanélküliek aránya elérte a 11,4 százalékot - derült ki a statisztikai hivatal hétfői adatközléséből.
