BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ilyen még nem volt: érik az első nyugdíjsztrájk

Az intézmény történetének első sztrájkjára készülődnek az Európai Központi Bank alkalmazottjai, akik így tiltakoznának a várható nyugdíjukat érintő tervezett változások ellen.

2009. május 25. hétfő, 13:28

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Június 3-án tarthatják meg 90 percesre tervezett figyelmeztető sztrájkjukat az Európai Központi Bank alkalmazottai. Az intézmény történetének első ilyen munkabeszüntetését akkorra időzítették, amikor az ECB kamatmeghatározó testületének tagjai megérkeznek Frankfurtba, az esedékes kamatdöntő ülésre - jelentette a Financial Times. Az ECB másfélezres gárdájának harmadát tömörító szakszervezet azért sztrájkolna, mert elégedetlen a munkatársak leendő nyugdíját érintő tervezett változások kapcsán, amelyek célja egyébként, hogy biztosítsa a finanszírozás fenntarthatóságát.

Az ECB által pénteken bejelentett, a vezetőség által már jóváhagyott tervek szerint mind a bank, mind az alkalmazottak nyugdíjbefizetései növekednének, változna a járandóságok számítása és csökkentenék a 65 éves nyugdíjkorhatárnál korábban nyugdíjba vonulók számára elérhető ösztönzőket is. A szakszervezet szerint e változások akár 15 százalékkal is mérsékelhetik a nyugdíjakat. A munkavállalói érdekképviseletet a leginkább az háborítja fel, hogy az ECB nem egyeztetett velük a tervezett változásokról.

Az ECB szerint a 65 évesen nyugdíjba vonulók nem járnának rosszabbul, ám vége lenne azoknak a rejtett támogatásoknak, amelyeket a nyugdíjat ennél fiatalabban választók élveztek. A központi bank hozzáteszi: a változásokról már két éve folynak a tárgyalások, az egyeztetésekbe pedig az ECB munkavállalóinak képviselőit is bevontják.

Az intézmény hozzáteszi: a kihívásokkal teli demográfiai és gazdasági környezet, ezen belül is főként a várható életkor és a hosszú távú kamatok növekedése miatt van szükség a változásokra.

A sztrájk nem csak az ECB 1999 óta tartó történetében példa nélküli, de a nagy jegybankok históriájában sem túl gyakori. A Federal Reserve tisztviselői nem emlékeznek, hogy intézményükben bármikor is ilyen munkabeszüntetésre került volna sor, a Bank of England 1975 óta szakszervezetbe tömörült dolgozói sem sztrájkoltak még, bár utóbbi intézmény nyomdászai 1912-ben ezt a tiltakozási formát választották.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet