BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Beköszönt a csőd az Opelhez

A német gazdasági miniszter rendezett csődöt ajánl az Opelnek.

2009. május 25. hétfő, 10:30

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Karl-Theodor zu Guttenberg német gazdasági miniszter úgy véli, hogy a "rendezett fizetésképtelenség" lehet a legjobb megoldás az Opel számára, miután a cég többségének megvételére érkezett három ajánlat közül egyik sem megfelelő - mondta a minisztérium szóvivője. A Fiat, a Magna vezette kanadai-orosz konzorcium és az amerikai tulajdonban lévő RHJ International tőketársaság nem ad megfelelő garanciát arra, hogy az átalakított autógyártó képes lesz visszafizetni a kormánytól kapott forgóeszközhitelt.

A csődeljárás elindítása ugyanakkor nem jelenti a vállalat végét - a kormány elsősorban ezt, s ezzel a munkahelyek elvesztését akarja elkerülni. Szakértők egyelőre nem tudják megítélni, hogy Guttenberg komolyan beszélt-e vagy csak nyomást akar gyakorolni a szakszervezetekre és a beszállítókra, hogy engedményeket tegyenek. A megállapodásra egy hetük van, mert a GM-nek június 1-jéig kell prezentálnia átalakulási tervét az kormánynak, enélkül csődvédelem alá kerül.

A GM Europe szóvivője nem kommentálta a miniszter megjegyzését. A fizetésképtelenség kimondása esetén az Opel a svéd Saabhoz hasonlóan bírósági felügyelet alá kerül. Ez az eljárás megvédi hitelezőitől, amíg átszervezik és/vagy eladják a vállalatot. A hét végén egyébként a Fiat javított ajánlatán, miután kiderült, hogy a kormány, az Opel üzemi tanácsa és viszonteladói a Magnát részesítik előnyben, amely egyébként 700 millió eurót befektetne a cégbe, míg a Fiat 6 milliárd euró hitelre kormánygaranciát kér.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet