Lengyelországnak engednie kellene, hogy az államháztartás deficitje nagyobb mértékben növekedjék, fel kellene hagynia a kiadáscsökkentési törekvésekkel a gazdasági válság idején - mondta hétfőn a Nemzetközi Valutaalap (IMF) európai részlegének vezetője, Marek Belka - írja az MTI-Eco.
Elemzők szerint irreális a lengyel kormány azon terve, hogy 18,2 milliárd zloty (5,79 milliárd dollár) lesz az idei államháztartási hiány, mivel a gazdaság lassulása miatt csökkennek a költségvetési bevételek. Az államháztartási hiány az idei első négy hónapban 15,3 milliárd zloty volt, ami az egész évre tervezett deficit 84,3 százaléka.
A túlzott államháztartási hiány miatt két hete eljárást kezdeményezett az Európai Bizottság egyebek között Lengyelország ellen, miután deficitjének mértéke meghaladja a bruttó össztermék (GDP) három százalékát. Belka úgy vélte, hogy néhány milliárd zloty nem oszt vagy szoroz. Ugyanakkor például az állami bankoknak nyújtott pénzek lehetővé teszik a hitelezés folytatását - tette hozzá.
