BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Obama bízik a GM feltámadásában - még több pénz az autógyártónak

Az amerikai elnök bízik benne, hogy az amerikai autógyártó az átszervezés után újra prosperálhat.

2009. május 24. vasárnap, 08:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Barack Obama bízik benne, hogy a General Motors az átszervezés után újra prosperálhat - derült ki az amerikai elnök által a C-SPAN kábeltévé-hálózatnak adott interjúból. Obama ugyanakkor arról nem szólt, hogy mikor kerülhet csődeljárás alá a túlélésért küzdő autógyártó, hogy azután megkezdődhessen a reorganizáció - jelentette a Reuters.

Az elnök közölte: azt szeretné, hogy a kormány a lehető leggyorsabban kiszálljon az autóbizniszből, és ha több autóipari munkahely végleg meg is szűnik, az adminisztráció azon fog dolgozni, hogy gondoskodjon a munkások hatékony átképzéséről. Obama úgy vélte, a GM erős vállalattá fog válni, az állam pedig azon nyomban visszavonul, amint a gazdaság fellendülésbe vált és az átszervezést befejezte a cég.

A General Motors újabb 4 milliárd dolláros hitelt vett fel az amerikai szövetségi kormányzattól, ezzel immár 19,4 milliárd dollárra nőtt a cégnek biztosított teljes kormányzati hitelösszeg - jelentette az MTI-Eco.

Az új kölcsön felhasználásának mikéntjéről a GM nem hozott semmit nyilvánosságra, de mint mondta, az államkincstárnak leadott tervben ez részletesen szerepel, és azt jóvá is hagyták. A GM várakozásai szerint június 1-e után 7,6 milliárd dollár lehívására lesz szüksége a teljes hitelösszegből.

A cégnek június 1-ig kell benyújtania átalakítási tervét, különben csődvédelem alá helyezik. A Washington Post értesülései szerint a csődeljárás küszöbön áll, ennek során akarja átszervezni a cég működését az Obama-kormány. A GM átalakításával kapcsolatos terveket ismerő, névtelenséget kérő források szerint a kormány az eddigi szövetségi kölcsönökön túl további közel 30 milliárd dollárt szeretne később a vállalatba pumpálni, hogy a kisebb méretben újjáéledő cég versenyképes autógyártóvá váljon.

Ugyancsak a jövő héten várható, hogy a harmadik legnagyobb autógyár, a Chrysler ellen korábban indított csődvédelmi eljárást megszüntetik.

Az Obama-kormány már korábban jelezte, hogy legalább 50 százalékos tulajdonrészt kíván szerezni az átszervezés utáni GM-ben. Minden bizonnyal megszerzi igazgatótanácsi tagok kinevezésének jogát, ahogy ez a Chrysler esetében is történt, ahol a 9 tagból 4-et a kormány jelöl.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet