A bolgár befektetési ügynökség adatai szerint tavaly mintegy 6 milliárd eurónyi közvetlen külföldi tőkebefektetetés (FDI) érkezett az országba, míg idén ennek maximum kétharmadát, 4 milliárd eurót vár az ügynökség. Bulgáriába 11 év óta először köszöntött be a recesszió 2009-ben (az első negyedévben 3,5 százalékkal esett vissza a GDP), az exportkereslet visszaesése és a dráguló hitelek okozta zsugorodás ellensúlyozására minden centnyi beáramló tőkére szüksége lenne a balkáni országnak - írta a Bloomberg.
A külföldi befektetők számára nem csak az Európában legolcsóbbnak számító munkaerő, de a kormányzat által szintén rekord alacsonyan tartott jövedelem- és társasági adók is vonzóvá tették Bulgáriát a külföldi befektetők számára. Az ország vezetése most azzal árnyalja a képet, hogy a megújuló energiaforrások kihasználásának fejlesztésébe kezd.
A tőkebefektetések ennek ellenére késnek - az első negyedévben mindössze 650 millió euró áramlott be, melynek fele az ingatlanpiacon landolt. Itt főként a britek érdekeltek. Az autóipari outsourcing is jól működik a balkáni országban, a franciák mellett már jelen vannak a németek, a belgák és nemrég egy kínai beruházás is elindult - nyilatkozta a Bloombergnek a befektetési ügynökség elnöke, Stoyan Stalev.
A helyzetet nehezíti, hogy Bulgária az idén nyáron általános választások elé néz - a jelenlegi kormány az 50 millió eurót meghaladó beruházásokra állami támogatást ígért a jövő évtől, ám kérdés, ez megvalósul-e. Stalev szerint a befektetők a globális pénzpiaci válság miatt sokkal óvatosabbá váltak a feltörekvő piacokkal szemben, egyre gyakrabban elkerülik azokat.
