Az IMF és az EU Romániával kötött megállapodása alapján az ország 20 milliárd eurós pénzügyi segélyben részesül az idén, a Nemzetközi Valutaalap egyúttal azt is elérte, hogy a román pénzintézetek jelenlegi tőkehelyzetét anyabankjaik saját forrásból tartsák fenn, elejét véve ezzel a hitelállomány egyre lassabb bővülése miatti pénzügyi nehézségeknek - írta a Bloomberg.
A román bankok közel 90 százaléka külföldi tulajdonban van; a kormányzat és az IMF nyomásának engedve a főként osztrák és francia anyabankok pénteken kijelentették: jövő márciusig összesen 1 milliárd eurós tőkejuttatásban részesítik leányaikat, hogy enyhítsék a bedőlő hitelek és a csökkenő betétállomány okozta rendszerszintű nyomást. Az első injekciót még idén szeptemberben megkaphatják a pénzintézetek, jövő év márciusáig pedig a teljes tőkepótlás a rendelkezésükre áll majd - közölte a romániai IMF-missziót koordináló Jeffrey Franks.
Az IMF vezetése a román bankok tőkehelyzetének rendezése érdekében tárgyalásokat folytatott a két legnagyobb román bank, a Banca Comerciala Romana, illetve a BRD-Groupe Societe Generale tulajdonosaival, az Erstével és a SocGennel, és felvette a kapcsolatot a Raiffeisen Centrobank AG, a National Bank of Greece SA és öt további román bank anyaintézményével is.
A lej múlt évi 12 százalékos leértékelődése az euróval szemben megdrágította a hitelek törlesztését, februárra 4,3 milliárd lejre, minden eddiginél magasabbra hajtva a késedelmes adósságok arányát (egy évvel korábban még 1,3 milliárd lejnyi veszélyeztetett hitelállományt tartottak számon Romániában). Ezzel párhuzamosan a lakossági betétállomány növekedése is lelassult márciusra, a tavaly júniusban mért 64 százalékról 23,1 százalékra éves szinten.
