Az Európai Unió együttműködik a FÁK-államokkal, de nem szándékozik felvenni őket a szervezetbe - jelentette ki José Manuel Barroso, az EU Bizottságának elnöke pénteken Habarovszkban, az Oroszország-EU csúcs után tartott sajtóértekezleten - írja az MTI-Eco. Ukrajnát illetően, Medvegyev hangsúlyozta, hogy Oroszországnak kételyei vannak az ország fizetőképességét illetően, és kész részt venni Ukrajna megsegítésében, de azt szeretné, ha e feladat nagy részét az EU vállalná, vagyis azok az országok, amelyeknek érdekében áll szavatolni az energiaügyi együttműködés megbízhatóságát és biztonságát. Az orosz államfő szindikált hitelt javasolt Ukrajnának, orosz-EU együttműködésben.
Oroszország nem tudja garantálni Európának, hogy nem lesznek Ukrajna hibájából kimaradások a gázszállításokban, hangsúlyozta a csúcstalálkozón Medvegyev államfő. Egyszersmind leszögezte, hogy Oroszország nem csatlakozik az unió energia kartájához, mert azt annak jelenlegi formájában nem tartja elfogadhatónak. Barroso a sajtóértekezleten kijelentette: az Európai Unió felszólította Oroszországot és Ukrajnát, ne engedje, hogy megismétlődjön a januári válság. A szállítások akkori leállását Ukrajna fizetésképtelensége idézte elő. Elmondta, hogy az EU korai előrejelző rendszert javasolt a hasonló esetek elkerülésére. A tanácskozás szünetében Szergej Smatko orosz energiaügyi miniszter újságíróknak elmondta: Oroszország szeretné, ha a Déli Áramlat gázvezetéknek prioritást adna az EU. Abban maradtak Andris Piebalgs energiaügyi biztossal, hogy az orosz fél uniós partnereivel közösen dokumentumot dolgoz ki erről, és azt benyújtja az EU bizottságához. Piebalgs arról tájékoztatta az újságírókat, hogy Európa hosszabb távon is a Barátság kőolajvezetéken szeretné kapni a kőolajat, és ezt a vezetéket tekinti az egyik fő szállítási útvonalnak, annál is inkább, mivel az ezen érkező olaj olcsóbb is, mint a többi vezetéknél.
