A Pénzügyminisztérium az államháztartás április havi helyzetéről közöl részletes beszámolót. A korábban közölt adatok szerint áprilisban 38,1 milliárd forinttal nőtt az államháztartás hiánya, szemben a tárca 96,6 milliárdos várakozásával. Az első négyhavi deficit 604,1 milliárd forint volt az egy évvel korábbi 522 milliárd után.
Áprilisban az államháztartás közel nullszaldóval szokott zárni, hiszen az év eleji kiadások lecsengtek, ugyanakkor a negyedéves adóbevallások miatt a bevételek az átlagnál magasabbak. Az idén attól tartott a tárca, hogy a deficit az előrehozott májusi bérkifizetések miatt megközelítheti a százmilliárd forintot. Ez nem következett be, és vélhetően ennek köszönhető a vártnál jóval kedvezőbb hiányadat.
A költségvetés helyzete még jobb is a tavalyinál: a bevételek a 2008-as szinten maradtak, míg a kiadások csökkentek. A nagyobb hiány az elkülönített állami alapok fokozottabb kiadásai miatt keletkezett, de a főbűnösnek a tb-alapok számítanak, ahol a 93 milliárdos mínusz háromszor magasabb a tavalyinál.
Külföldről csak Németország szolgál viszonylag fontos adatokkal: a várakozások szerint áprilisban 1,3 százalékra gyorsulhatott a termelői árszínvonal csökkenése.
A nap folyamán megjelenik majd a Bank of England és a Federal Reserve legutóbbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyve is.
