Az évente akár 10 millió autó gyártására is képes Toyota az idén mindössze 6,68 millió autó gyártását tervezi. A társaság szóvivője a Bloombergnek nyilatkozva elmondta: hazai 11 motorgyártó-sorából hármat leállít az év közepére, autógyártását pedig már az Egyesült Államokban is visszafogta. A japán autógyártó két legnagyobb felvevőpiacán - a hazain és az Egyesült Államok belin - tapasztalt jelentős kereslet-visszaesésre reagálva a tavalyi 9,24 millióról 6,68 millióra, 28 százalékkal csökkenti idén autógyártását.
Ez hét év óta a legalacsonyabb kibocsátás a társaságnál, amely a saját előrejelzése szerint a 2009/10-es pénzügyi évére vonatkozóan 550 milliárd jenes veszteségre számít szemben a március 31--én lezárult pénzügyi évben realizált 436,9 milliárd jenes veszteséggel. A Toyota 2007/08-ban még 1720 milliárd jen nyereséget termelt.
A Toyota számításai szerint forgalma az idén 18 százalékkal 7,34 millió gépkocsira csökkenhet. Elemzők szerint a Toyota teljesítményét megviseli a tengerentúli piacokon tapasztalt, 30 éve nem látott visszaesés. A részvény jegyzése 1,3 százalékos mínuszban 3740 jenen zárt szerdán. A papír az idén 27 százalékkal értékelődött fel.
